maanantai 17. kesäkuuta 2019

Pirkan soutu la 27.7. klo 16.00, toinen aalto

- Ilmoita itsesi tapahtumaan ja myös Anulle!!! Muista laittaa seura/yritys/paikkakunta kohtaan TEAM RAHOLA.
- Illalla syömään Pyynikin Brewhouseen klo 21.45. Ilmoita Anulle, tuutko syömään!!! Ruokailu omalla kustannuksella.


Soutupäivän infoa, sekä asioita mitä tarvitset mukaan:

- Ole paikalla tuntia ennen soutua, eli klo 15.00.
- Peseytymisvehkeet ja iltavaatetus.
- Juomareppu, urheilujuomaa.
- Energiaa, suolaa. Pussi helposti saataville.
- Lenkkarit/umpinaiset kengät ja päähine.
- Hanskat(ei saumoja), aurinkorasvaa, hyvä penkin suojus.


keskiviikko 12. kesäkuuta 2019

Pirkan Yöpyörä

Perjantaina on taas aika pyöräilyn. Tiimiläiset kokoontuvat Hakametsän jäähallin parkkipaikalla hyvissä ajoin ennen starttia. 

Varustaudu pyöräilyyn seuraavilla varusteilla:

- kypärä
- valo
- urheilujuomaa riittävästi
- suolaa esim. suolapähkinöitä
- energiaa esim. keksit, energiapatukat, karkkia, leipää, banaania...
- sään mukainen varustus
- lämmintä mukaan, pitkää vaatetta, pipo, huivi, hanskat, lämpöiset sukat (villasukat)

Pakkaa kaikki muovipussiin, ettei kastu sateellakaan!

Yöllä saattaa tulla hyvinkin kylmä, joten lämpimään varustukseen kannattaa satsata. 
Pyöräily polkaistaan kaikkien halukkaiden kesken porukalla, niin että kaikki pysyvät mukana. 
Jos reisissä tuntuu olevan potkua, voi luonnollisesti reitin painattaa läpi niin kovaa kuin ikinä jaksaa.

Ja sitten, ettei totuus unohtuisi, Pirkan soutuun ilmoittautumiset Anulle!

Oikein mukavaa polkaisua kaikille!


sunnuntai 9. kesäkuuta 2019

VII Anun Maraton tulokset 2019


Kuvia: Petteri Jokela(Facebook)

Kuvia: Teija Virtanen



50 MAILIA
Miehet
1. Ruotsalainen Tarmo Nordic Semiconductor 9:49:46
2. Viitanen Leo Jyväskylä 10:10:57
3. Vermasvuori Mikko Porvoo 10:18:46
Naiset
1. Lehtinen Heli Finnish Marathon Runners 9:10:07
2. Toivonen Mari Finnish Marathon Runners 10:05:44
3. Ossberg Anu Team Rahola 10:05:45
MARATON
Miehet
1. Huhtala  Jari  Häjyt  4:04:52
2. Ruskokivi Matti Espoo 4:39:09
3. Ranne Toni Ulvila 4:59:47
4. Putula Jani Kangasala 5:09:42
5. Pirttijärvi Tuomas Pelijengi 5:12:05
6. Riihiaho Hannu Kangasala 5:18:02
7. Paavola Juho-Matti Tampere 5:35:14
Miehet 40
1. Jokisalo Iisakki Nokia 3:54:05
2. Leppänen Teemu Jyväskylä 4:08:02
3. Sirkka J-P 4:17:41
4. Peltomaa Niko Team Rahola 5:55:25
4. Koskinen Toni Stokiksen seisojat 5:55:25
Miehet 50
1. Virtanen Juha Lahti 4:37:04
2. Gröndahl Johan Team Rahola 5:09:42
3. Mononen Petri Team Rahola 5:28:25
4. Järvenpää Vesa 100mc.fi 5:41:41
5. Metso Tapio Stokiksen seisojat 5:55:25
Miehet 60
1. Kuja-Lipasti Olavi Häjyt 3:43:56
2. Koivu Tapio Team Raju 6:35:39
Naiset
1. Puumalainen Saana Helsinki 4:14:50
2. Niinimäki Marjo Team Rahola 4:35:50
3. Nummela Niina 4:39:08
4. Hirvonen Hanna Tampere 5:47:58
Naiset 40
1. Tohni Tanja Team Rahola 4:20:56
2. Ansamaa Satu Team Rahola DNF
Naiset 50
1. Mäkinen Marianne Tampere 3:59:36
2. Mäenpää Lea Team Rahola 5:51:52
3. Mellin Eija Team Rahola 6:37:21
4. Helenius Raili Jämsä 6:58:03
Naiset 60
1. Saukkonen Riitta Tampereen Maratonklubi 5:10:46
PUOLIMARATON
Miehet
1. Huuki Asko Tampere 1:41:56
2. Grön Juha-Matti Jyväskylä 1:52:36
3. Karo Jani Nokian Urheiljat 1:53:31
4. Niemenlehto P-H Nokia 2:21:34
Miehet 40
1. Frolov Sergey Forssan Salama 1:35:25
2. Pulkkinen Janne 1:46:30
3. Tomperi Teemu Tottijärvi 2:01:35
4. Keränen  Olli 2:44:21
5. Forsell Tero Hämeenlinna 3:25:17
6. Suvala Pekka Pori 3:30:14
Miehet 60
1. Tiiri Jorma S. Loimaan Leisku 2:25:18
2. Välimäki Tapani Nokia 2:44:21
3. Orlow Hans Maratonkoulu Pori 2:53:10
Miehet 70
1. Montela Kalevi Team Rahola 2:58:22
Miehet 80
1. Marjomäki Mauno Häjyt DNF
Naiset
1. Saarinen Jenni 2:07:13
2. Maansalo  Laura 2:10:48
3. Maansalo Annika 2:19:25
4. Linja-aho Anna Pori 2:21:35
5. Lieke Kia Tampere 2:29:42
6. Lepola Aino Kosken Hurjat 2:37:57
7. Välimäki Noora 2:44:02
8. Mäkelä Tatjana Pori 2:45:21
9. Kautto Anne 2:55:43
Naiset 40
1. Isoaho Kirsi Alavus Isoahon sorvaamo 2:22:09
2. Nurminen Riikka 2:24:19
3. Ylihurula Anna-Mari 2:40:02
4. Hanhiniemi Johanna 2:44:36
5. Iso-Kukkula Mirva Mouhijärvi 2:53:11
6. Tomperi Henna Tottijärvi 2:57:25
7. Keränen  Johanna Team Rahola 3:10:04
8. Värikoski Miia Team Rahola 3:13:03
Naiset 50
1. Virtanen Arja Kunto Pirkat 1:54:42
2. Autonen Riitta Team Rahola 2:25:43
3. Erkkilä Anna-Leena Jyväskylä 2:56:23
4. Leppä Terhi 3:29:48
4. Rinne Marjo Tampere 3:29:48
KYMPPI
Miehet
1. Skibinski Mikolaj Team Rahola/AR Warsaw 0:37:45
2. Vikman Jarno Tampere 0:38:33
3. Rapo Jaakko Tampere 0:40:31
4. Yli-Marttila Juhani Team Rahola 0:44:20
5. Nieminen Tommi 0:46:02
6. Lehtinen Tuomas 0:46:45
7. Koivumäki Jura Ilves 0:53:24
8. Karo Joni Tampere 1:22:47
9. Vainionpää Heikki Tampere 1:32:04
10. Värikoski Janne Tampere 1:32:05
Miehet 40
1. Hänninen Jyri Tampereen Maratonklubi 0:49:15
2. Koivumäki Raine Tampere 0:58:12
Miehet 50
1. Ylikahri Juha Siikaisten Sisu 0:41:06
2. Harju Jarmo Turun Valpas 1:45:57
Miehet 60
1. Näppäri Harri Loimaan Leisku 0:49:34
2. Koivisto Kari Team Rahola 1:08:11
3. Tulimaa Matti 1:09:39
4. Helenius Tapani Jämsä 1:17:14
5. Harteva Kauko Team Raju 1:45:43
5. Lind Usko Nurmijärvi 1:45:43
Miehet 70
1. Koivuranta Lauri Joken Talli 0:48:15
2. Ahonen Kari Nokian Urheilijat 0:56:06
3. Karo Pentti Tottijärven Urheilijat 1:07:42
4. Arbelius Pauli Turenki 1:14:57
Naiset
1. Alatalo Jonna 1:07:45
2. Kärkkäinen Anu Helsinki 1:08:36
3. Kukkonen  Nea Jyväskylä 1:10:08
4. Ristolainen Minna Pori 1:12:49
5. Aaltonen Emmi Lempäälä 1:18:32
6. Koivula Arlene 1:18:33
7. Puustinen Marika Team Rahola 1:23:08
Naiset 40
1. Pitkänen Anu Helsingin Juoksijat 0:46:44
2. Petäjämäki Laura 0:47:05
3. Joensuu Kristiina  Lehtimäen Jyske  0:48:17
4. Körhämö Aino Luopioisten maratoonarit 0:50:14
5. Helminen Heidi Nokia 1:38:01
5. Pietarinen Minna Nokia 1:38:01
7. Forsell Katja Hämeenlinna 1:57:08
Naiset 50
1. Tihveräinen Anita Tampere 1:04:41
2. Kallio Katariina Tampere 1:33:44
3. Karttunen Tuula Turun Valpas 1:45:48
Naiset 60
1. Arbelius Liisa Turenki 1:18:45
2. Tarvus Riitta Tahdistin liikkuja 1:51:11

Huomautukset tuloksista: ilva.markus@gmail.com